rutra.com.pl

Szkolenia dla firm

Rozmowa kwalifikacyjna. Jak dobrze wypaść?

Rozmowa kwalifikacyjna szczególnie w sprawie pracy, na której nam bardzo zależy może być bardzo stresująca. Jednak odpowiednie przygotowanie pozwoli ograniczyć stres i zwiększy szanse na zatrudnienie.

Profesjonalizm
Przygotowania warto zacząć od sprawdzenia informacji o firmie, do której aplikujemy. Sprawdzenie oferty, zakresu działalności czy podstawowych informacji na stronie internetowej pozwoli w łatwy sposób uniknąć wielu wpadek. Zdarza się, że rekruterzy zadają pytania, które mają sprawdzić czy kandydat wie cokolwiek o firmie. Dodatkowo warto informacje przejrzeć w kontekście stanowiska, na które się aplikuje. Podczas rozmowy dobrzej jest zadbać o używanie poprawnego języka bez wulgaryzmów. Przed udzieleniem odpowiedni na postawione pytanie można zrobić krótką pauzę w celu przemyślenia jak i co chcemy odpowiedzieć.

Dla kogo są szkolenia w firmie i ich zalety

Pytania
Rekruterzy w różnych firmach zadają dość podobne pytania, dlatego na część z nich warto przygotować sobie odpowiedzi. Podstawowym pytaniem, najczęściej zadawanym na rozmowie kwalifikacyjnej na które większość kandydatów nie umie odpowiedzieć jest pytanie o zarobki. Dobrze jest określić za jaką minimalną kwotę jest się w stanie podjąć zatrudnienie. Pomocne może być również sprawdzenie zarobków w innych firmach na podobnych stanowiskach. Dla większości zawodów można znaleźć średnie zarobki oraz widełki wynagrodzeń w zależności od firmy, doświadczenia itd. Trzeba pamiętać, że podana kwota powinna być realna– czyli nie powinno się jej zawyżać ani zaniżać. Należy wziąć pod uwagę zarówno swoje umiejętności i doświadczenie jak i rynek, na którym funkcjonuje firma. Inne zarobki będą w lokalnym przedsiębiorstwie w małej miejscowości, a inne w dużym mieście w firmie o działaniu globalnym.

Ubiór
Pierwsze wrażenie robi się tylko raz. Z tego powodu warto zadbać o schludny i skromny ubiór dobrany do oferty pracy, której dotyczy rekrutacja. To zwiększy pewność siebie kandydata i zrobi lepsze wrażenie na rekruterze. W przypadku ubiegania się o stanowisko niższego szczebla nie jest wymagany bardzo oficjalny strój jednak nie wolno zapominać o podstawowych zasadach. Na rozmowę kwalifikacyjną nie należy przychodzić z odsłoniętymi stopami ani ramionami. Panowie powinni zrezygnować też z krótkich spodenek, a panie z głębokich dekoltów czy krótkich spódniczek. Jeśli nie jest to stanowisko kierownicze czy managerskie, na które strój powinien być biznesowy to dobrym wyborem będzie styl casual business czyli spodnie w połączeniu z ładną bluzką lub koszulą oraz żakietem bądź marynarką.

1 thought on “Rozmowa kwalifikacyjna. Jak dobrze wypaść?

Dodaj komentarz