rutra.com.pl

Szkolenia dla firm

7 pytań, które powinieneś zadać na rozmowie kwalifikacyjnej

Ten moment zdarza się pod koniec każdej rozmowy kwalifikacyjnej. Rekruter zwraca się do Ciebie z pytaniem czy teraz Ty chciałbyś o coś zapytać. Nie marnuj tej szansy na to, by zaprezentować się z jak najlepszej strony. Potencjalny pracodawca chce wiedzieć, czy jesteś zainteresowany tym, w jakim kierunku pragnie rozwijać swoją firmę i jaką rolę odegrałbyś w tym procesie. Skorzystaj z okazji do zadawania pytań nie tylko po to, by zaprezentować swoją wiedzę na temat tego czym zajmuje się dana firma, lecz również by dowiedzieć się więcej o stopniu odpowiedzialności i zadaniach z jakimi mierzyłbyś się na stanowisku, o które się ubiegasz. Jakie pytania warto więc zadań rekruterowi pod koniec spotkania? Poniżej zamieszczamy siedem gotowych rozwiązań i wyjaśniamy, dlaczego to dobra opcja.

 

Jakie są główne cele Państwa firmy i w jaki sposób strategia obrana przez zespół, do którego mam nadzieję dołączyć, wpisuje się w tą wizję?

 

Poznanie głównych założeń i strategii obranej przez przedsiębiorstwo jej kluczowe do zrozumienia tego, jaką rolę odegrałbyś w firmie. Zadając to pytanie możesz upewnić się czy jesteś gotowy na wyzwania z jakimi wiąże się dane stanowisko. Dowiesz się również istotnych informacji o stylu pracy, jaki obrał zespół, do którego masz nadzieję dołączyć.

 

Jakie są główne wartości Państwa firmy i jaki sposób upewniacie się, że pracownicy się nimi kierują?

 

Zanim w ogóle zaaplikujesz na dane stanowisko, dowiedz się jak najwięcej o firmie, w której chcesz pracować. Upewnij się, że wartości jakimi się kieruje i cele, jakie pragnie osiągnąć są spójne z Twoim systemem wartości. Zapytaj o to rekrutera, a przekonasz się czy chcesz mieć swój wkład w tworzenie wizji danej firmy.

Jak Państwa firma poradziła się z wyzwaniami stworzonymi przez pandemię COVID- 19?

 

Pandemia koronawirusa stworzyła ogromne wyzwanie dla każdego przedsiębiorstwa. Pytając o

to jak dany pracodawca poradził sobie z kryzysem pomoże Ci zorientować się jak ta firma radzi sobie w przypadku nieprzewidzianych wydarzeń. Dowiesz się również w jaki sposób potencjalny pracodawca wspiera pracowników i w jakim środowisku pracy przyszłoby Ci pracować.

Więcej na temat zagrożenia covid-19 przeczytasz na stronie https://www.uwaga.pl/

 

Jak opisałby Pan kulturę Państwa organizacji?

 

To pytanie pomoże Ci zorientować się jaka atmosfera panuje w firmie i jak wygląda typowy dzień pracy. Dowiesz się również by zespół jest zgrany.

 

Czy może Pan opowiedzieć więcej o codziennych obowiązkach na tym stanowisku?

 

To ważne by mieć jasny obraz tego z czym wiąże się dana praca i czego pracodawca będzie od Ciebie wymagał. Dzięki temu dowiesz się czy podołasz wyzwaniu i czy dany model pracy Ci odpowiada.

Jakich umiejętności wymagają Państwo od osoby na tym stanowisku?

W obecnych czasach pracodawcy szukają kandydatów nie tylko z odpowiednim wykształceniem i doświadczeniem zawodowych, ale także z całym szeregiem kompetencji miękkich. Dzięki temu pytaniu dowiesz się czy spełniasz kryteria, czy też musiałbyś jeszcze nad czymś popracować, by sprostać oczekiwaniom potencjalnego pracodawcy.

 

Z jakimi problemami mierzyły się poprzednie osoby na tym stanowisku?

 

Dzięki temu pytaniu dowiesz się z jakimi wyzwaniami mierzyli się Twoi poprzednicy i czego Ty możesz spodziewać się na danym stanowisku. Pomoże Ci ono zorientować się czy na pewno podołasz odpowiedzialności i obowiązkom, które spoczęłyby na Twoich barkach.

 

Na zakończenie

 

Nie bój się zadawać pytań podczas rozmowy kwalifikacyjnej. To rozmowa dwóch zainteresowanych stron, a nie przesłuchanie. Zadając pytania okażesz szczerze zainteresowanie daną rolą i wyróżnisz się przygotowaniem do spotkania na tle innych kandydatów.